A gasztroenterológia rövid története a Debreceni Egyetemen 1958-2010.
A gasztroenterológia rövid története a Debreceni Egyetemen 1958-2010.
1958-ban került vissza Debrecenbe a nagyhírű, szegedi Hetényi-Klinikáról Jávor Tibor, aki ott 1957-ben már megírta kandidátusi értekezését a gyomorszekréció tárgykörében, a neutrálvörös kiválasztódásáról. Ő indította el a debreceni II. Belklinikán a klinikai szakrendelések rendszerét, ezen belül pedig vezette a gasztroenterológiai szakellátást. Ekkor indult a felső endoszkópia, amit a Schindler-féle szemiflexibilis eszközzel végeztek.
1966-ban az országban elsőként sikerült Jávor tanár úrnak elérnie egy amerikai Hirschowitz-féle fiberoptikus endoszkóp beszerzését, amivel rajta kívül még Győrffy Árpád és Dobi Sándor dolgoztak. Már a 6o-as évek elején élénk kísérletes gasztroenterológiai tevékenység is folyt, főként a fekélykutatás. ill. a bontakozó klinikofarmakológia terén, amiben Mózsik Gyula jeleskedett (1958-62 Went István mellett az Élettanon, majd a II. Belklinikán).
A debreceni hepatológia is a II. Belklinikán kezdődött, az országban elsők között, 1965-ben kezdte el a percutan májbiopsia végzését Dán Sándor, kísérletes májkutatás folyt a Belklinika és Gyógyszertani Intézet együttműködésében: Gergely Judith és Kulcsár András
1969-től Jávor Tibor és Mózsik Gyula Pécsre kerültek, ahol az ottani egyetemi belgyógyászat máig is egyik legjelentősebb iskoláját teremtették meg. (Mózsik Gyula 2003-as nyugalomba vonulásáig közel 300 közleményt publikált IF: 209,06)
1968-73-ig a II. Belklinikát a hepatológiai érdeklődésű Dán Sándor vezette, ehhez a témához csatlakozott az endokrinológiával is foglalkozó Kulcsár András mellett később Prékopa Álmos és Dalmi Lajos. A III. sz. Belklinika kialakítása során az eszközös gasztroenterológia legtapasztaltabb művelői (Dobi Sándor, Győrffy Árpád, Antal Lajos) szétszóródtak a három belklinikán.
Sajnálatos módon a DOTE-n a belgyógyászat ezen alapvető ágának 1973 után már sehol sem volt egyetemi tanári szintű képviselete, ami egyértelműen nyomot hagyott a következő két évtized visszafogott fejlődésében, bár decentrumként a II. Belklinika szerepelt. Győrffy Árpád végezte a régió első polypectomiáit, és számos induló gasztroenterológus, így a Kenézy Kórházból Szöőr József, Nyíregyházáról Kiss József a II. Belklinika endoscopos laboratóriumában, Győrffy Árpádtól tanulta az első szakmai fogásokat.
1975-ben íródott Győrffy Árpád első, majd 1977-ben a kétkötetes integrált Gastroenterologia jegyzete, ami számos tekintetben máig használható, igen didaktikus oktatási anyag volt. Úgyszintén az ő nevéhez fűződtek a gyomor-lymphomával kapcsolatos első hazai felismerések, amelyek az európai irodalmat hosszú évekkel megelőzték, és csak az idegen nyelvű publikáció hiánya az oka, hogy ma ezen a téren nem ő az egyik alapvetően idézett szerző…,
A 80-as évek derekáig összesen nyolc kandidatúra és egy nagydoktori értekezés született gasztro - hepato - pancreatológia tárgyban.
Fontosabb gasztroenterológiai tárgyú disszertációk a DOTE-n:
Dán Sándor: A máj funkcionális diagnosztikájának elméleti és gyakorlati problémái (kandidatúra, 1956)
Gergely Judith: Ösztrogén hatás hepato-endokrin regulációja (kandidatúra, 1965)
Kulcsár András: Hepato-endokrin összefüggések vizsgálata. A pajzsmirigy és a petefészek befolyása a kísérletes májkárosodásra (kandidatúra, 1967)
Győrffy Árpád: A gyomor fekélyeinek elkülönítő kórisméje és kezelése (kandidatúra, 1978)
Antal Lajos: Immunológiai eltérések pancreatitisben (kandidatúra, 1980)
Dobi Sándor: Secretoros globulin szerepe a nyombélfekély etiopathogenezisében (kandidatúra, 1981)
Gergely Judith: Sexuális és anabolikus steroidok májhatásai (nagydoktori, 1982)
Dalmi Lajos: A krónikus hepatitisek etiopatogenezise (kandidatúra, 1984)
Péter Mózes: A krónikus pancreatopathiák radiológiai diagnosztikája (kandidatúra 1984)
A felsorolt alkotások mellett talán legnagyobb horderejű előrelépésnek ebben az időszakban az endoscopos készenléti szolgálat megszervezését tekinthetjük 1983-84-től, szintén Győrffy Árpád irányításával. Átlagosan évi 100-140 alkalommal került sor ügyeleti diagnosztikus felső panendoscopiára. 1998 óta ezt a munkát asszisztensi készenlét is segíti.
Az egyetemi gasztroenterológia igazi fellendülése 1994-ben kezdődött, amikor is Udvardy professzor vette át a II. Belklinika irányítását, aki felismerve a kor égető követelményeit, széleskörű támogatást nyújtott a klinikai gasztroenterológia és hepatológia megerősödéséhez. 1996 óta működik a klinikán a mára országos elismertségű tápcsatornai vérzőbeteg részleg, különösen is jelentős tapasztalatok halmozódtak föl az anticoaguláltak, műbillentyűvel rendelkezők vérzéseinek kezelésével, ill. a portális hypertensio vérzéses szövődményeinek megoldásával kapcsolatban.
Az országban elsőként, 1995-ben a debreceni Radiológiai Klinikán helyezett be Péter Mózes transjugularis portosystemás shunt-ot (TIPS), ami jól illeszkedik a portális hypertensio okozta tápcsatornai vérzések legkorszerűbb ellátási rendszerébe!
Úgyszintén Péter Mózes vezette be az országban elsőként a májmetasztázisok kezelésére a radiofrekvenciás thermoablatiót. Ez a módszer a gyakran alkalmazott chemoembolisatióval és a percutan behatolásból kivitelezett palliativ májkapui stentek behelyezésével együtt hatékony része az utóbbi években a Debreceni Egyetemen szintén fellendülő onkológiai – ezen belül is különösen a tápcsatornai onkológiai – tevékenységnek.
A felsoroltakból látható fejlődés eredményeként 2001 nyarán a Debreceni Egyetem vezetése, országosan is úttörő módon, az egyetemi belgyógyászat keretein belül, nem önálló Gasztroenterológiai Tanszéket hozott létre, Altorjay István vezetésével, aki tagja a Gasztroenterológiai Szakmai Kollégiumnak, 2004 óta szakvizsgáztatási megbízást is kapott, ill. 2005 óta regionális gasztroenterológus szakfelügyelő főorvos. A tanszék mindhárom egyetemi követelmény magasabb szintű teljesítésére törekszik, ennek megfelelően koordinálja az 5. évfolyam első szemeszterében lebonyolításra kerülő magyar és angol nyelvű graduális gasztroenterológiai oktatást, szervezi és irányítja a gasztroenterológiai klinikai kutatómunkát, ehhez eddig két egyetemi Mecenatúra pályázatot és 6 ETT pályázatot sikerült elnyerni, továbbá folyamatosan fejleszti, korszerűsíti a tápcsatornai betegek ellátását. A tanszék megalakulása óta sikerült több új módszert meghonosítani, önálló C-karral felszerelt endoszkópos labort kialakítani az epeúti diagnosztikus és terápiás endoszkópia kivitelezéséhez, ebben a laborban történnek a stentelések is tumoros betegek palliatív kezelése során, beállításra került a 24 órás nyelőcső pH mérés és a nyelőcső manometria is. A szakambulanciák közül kiemelkedő jelentősége van a hepatológiai szakambulanciának, ahol Tornai István vezetésével az ország egyik legnagyobb betegszámú krónikus vírusos hepatitis gondozása zajlik, és eddig közel 30 beteg májátültetésének előkészítése is itt történt.
A szakmai munka fontos eleme az endoszkópos készenléti szolgálat működése, amit Palatka Károly irányít.
2002-ben alakult meg Debrecen Régió Gasztroenterológusainak Közhasznú Egyesülete (DRG Közhasznú Egyesület), amely civil szervezetként segíti a tanszék oktató és kutatómunkáját, szakmai rendezvények szervezését. Az elmúlt 8 év alatt az alábbi, fontos, országos rendezvényeket kell kiemelni:
2002-ben Debrecen adott otthont, a régióban elsőként a Magyar Gasztroenterológiai Társaság Endoszkópos SzekciójaVándorgyűlésének,
2004-ben került sor nagy sikerrel az I. Debreceni Gasztro-Immun Konferencia megrendezésére,
2005-ben tápcsatornai onkológiai konszenzus kerekasztal konferenciát tartottuk a DAB székházban,
2006-ban következett a II. Debreceni Gasztro-Immun Konferencia,
2008 novemberében tartottuk a III. Debreceni Gasztro-Immun Konferenciát,
2009 decemberében a régió számára Gasztroenterológiai kötelező, szintentartó tanfolyamot szerveztünk.
2011 januárjában Debrecenben kerül sor a Magyar Gasztroenterológiai Társaság Colon Szekciójának Vándorgyűlésére, a IV. Debreceni Gasztro-Immun Konferenciával közösen.
A továbbképzéshez szervesen tartozik a posztgraduális szakorvosképzés is, tanszékünk a régió egyetlen teljes jogú képzőhelye, ahol rendszeresen fogadunk szakorvosjelölteket.
A tanszék kiemelt feladata a tudományos kutatómunka elősegítése, a tanszék megalakulása óta két PhD értekezés készült el (Palatka K, Papp M), és beadás előtt áll Vitális Zsuzsa értekezése is. Kiemelkedően fontos az utánpótlás képzése is, számos diákkörös dolgozik a tanszéken, akik munkáját Papp Mária fogja össze.
Gasztroenterológiai szakambulanciák:
– Hétfő: Pancreas szakambulancia (éves forgalom: 600-800 fő)
– Endoscopos szakambulancia (Colonoscopia, ERCP
– Kedd: Májszakrendelés I-II (éves forgalom: 2500-2800 fő)
– Endoscopos szakambulancia (Panendoscopia)
– Szerda: tápcsatornai onkol. gondozás (éves forgalom 180 fő)
– Endoscopos szakambulancia (Colonoscopia, EUS)
– Csütörtök: Gyulladásos bélbetegek ambulanciája (évi 1000-1200 fő)
– Endoscopos szakambulancia (Panendoscopia, ERCP)
– Péntek: általános gasztroenterológiai szakambulancia + coeliakia (évi 2200-2400 fő)
Speciális vizsgálatok és beavatkozások:
H2 kilégzési teszt laktóz-intolerancia, bakteriális túlnövés vizsgálatára
Endoscopos ultrahang vizsgálatok
24 órás pH mérés a nyelőcsőben
Nyelőcső manometria (Richter műszerpályázat)
H2 kilégzési teszt
Argon plazma koaguláció
Percutan endoscopos gastrostomia (neurológiai indikáció, onkológiai indikáció)
Epeúti terápiás endoscopia (kőeltávolítás, epeúti stentelés)
Palliatív nyelőcső stentelés (regionális igények kielégítése nyelőcsőtumorokban)
Fontosabb gondozási csoportok:
IBD-s betegek
Tápcsatornai vérzés miatt kezelt betegek követése
Portális hypertensió miatt gondozottak (TIPS is!)
Coeliakiás betegek ellenőrzése
Irritabilis bélsyndromás betegek gondozása
Polypectomián átesett betegek követése
Tápcsatornai onkológiai gondozás
Krónikus pancreas betegek gondozása
HCV és HBV pozitív májbetegek gondozása
Autoimmun májbetegek gondozása
Májtranszplantáción átesett betegek gondozása
Az egyetemen az elmúlt naptári évben 5000 felső, 3000 alsó endoszkópia, 320 ERCP, közel 1000 endoszkópos beavatkozás, 350 akut tápcsatornai vérző ellátása, 160 máj-tűbiopsia, 90 nasojejunalis szonda lehelyezés, 58 PEG elvégzése, 36 gyermek-endoszkópia történt.